Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Antep Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Antep Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Antep Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Antep Fıstığı
Antep Fıstığı
Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Antep Fıstığı (101)

İndirim Oranı : %8 İndirim
Fiyat : ₺119,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺109,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491019

Antep Fıstığı

Antep fıstığı sakız ağacıgiller familyasındandır. Ana vatanı Orta Doğu ve Orta Asya’dır. Şam fıstığı olarakta bilinir. Dayanıklı bir yapıya sahip olan antep fıstığı ağacı, nem dışında her şeye karşı direnebilir. -10 ile 48 derece arasında yaşayabilir. Yaklaşık 10-15 metre boyuna kadar ulaşabilir ve yaprak genişliği 10-20 santime kadar ulaşır. 10 yılda yetişir ve ömrü 100 yıldır. Antep fıstığının kabuğu saydam bir renkten kahverengi rengine dönüştüğünde hasat edilmeye başlar.  Bir ağaç, ortalama iki yılda bir 50 kg fıstık verir. Çöl bitkisi olduğundan tuzu sevdiği bilinmektedir.

Türkiye’de yetişen  antep fıstıklarının %94’ü Güney Doğu Anadolu’dadır. En çok üretim yapılan iller ise sırasıyla Şanlıurfa ve Gaziantep’tir. 

Kuruyemiş olarak, tatlılarda, dondurmalarda, salam çeşitlerinde ve daha birçok alanda kullanımı vardır.

100 gram antep fıstığının içerisinde ortalama 562 kalori vardır. Aynı zamanda 45 gram yağ, sodyum, potasyum, 28 gram karbonhidrat, diyet lifi, şeker, A, C, D ve B6 vitaminleri, kalsiyum ve demir bulunur.  Yağ oranı olarak fındıktan hemen sonra gelmektedir. Bu kadar yararlı besin öğelerini bir arada bulunduran antep fıstığı, yeşil altın olarakta anılır.

 

Antep Fıstığı Faydaları (Yararları)

     Hücre Yenilenmesi: B6 vitaminini içerisinde barındıran antep fıstığı, bu sayede hücre yenilenmesini sağlar.

     B6 Vitamini: B6 Vitamininin en önemli görevlerinden birisi, kandaki oksijeni taşımaktır. Antep fıstığı tüketiminin düzenli olması halinde, kandaki oksijen ve hemoglobin miktarı artar.

     Yaşlanma: Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bundan dolayı her yaşta yenmesi gereken bir kuruyemiş türüdür.

     Egzama: Egzama gibi deri rahatsızlıklarının giderilmesine destek olur.

     Mineral Kaynağı: Magnezyum ve Manganez mineralleri açısından zengindir. Manganez ihtiyacının %15’ini sağlar. Aynı zamanda manganez, kemik oluşumunu sağlayan bir mineraldir.

     B6 Vitamini: Günde 1 bardak antep fıstığı tüketimi, günlük B6 Vitamin ihtiyacının %40’ını sağlamış olur. B6 vitamini sinir sistemini düzenleyen bir mineraldir.

     Bakır Minerali: Günde 1 fincan antep fıstığı, kemik ve kan hücresi için gerekli olan bakır mineralinin %44’ünü karşılar. Bakır minerali, demir mineralinin vücutta kolay emilmesini sağlar.

     Fosfor: Her gün düzenli olarak antep fıstığı yemek, fosfor ihtiyacınızın %60’ını sağlar. Fosfor enerji depolanmasının sağlanması açısından da önemli bir besin değeridir. Diğer görevi ise glikoz toleransına sebebiyet veren proteinlerin ayrışmasına yardımcı olur.

     Antioksidan: İçerisinde antioksidan bulunur. Antioksidanlar, yaşlılığa bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

     Kolesterol: Kandaki kötü kolesterolü düşürür.Kroner kalp hastalığı riskini düşürür.

     Kalbi Korur: Antioksidan doymamış yağ asitlerini içerisinde bulundurur. Bu da kalbi korur.

     Sindirimi Kolaylaştırır: İçerisinde lif bulunduran antep fıstığı, sindirim sisteminin da düzenli çalışmasını sağlar. Sindirimi rahatlatır.

     Şeker Hastalığı: İçerisinde bulunan antioksidan maddeleri diyabeti kontrol altına alır. Glikoz emilimini azaltır ve bu sayede kan şekerini ani yükselmesini önler.

     Yaşlılığa Bağlı Göz Problemi: Yaşlılığa bağlı olarak yakını ve uzağı görememe, insanları seçememe gibi durumların oluşumunu geciktirir. Lutein ve zeaksantin antioksidanları sayesinde göz hücrelerin hasar görmesini engeller.

     Günlük Yağ İhtiyacını Karşılar: 10- 12 tane alınan antep fıstığı, içerisinde ki yağ miktarından dolayı günlük yağ ihtiyacının tamamını sağlar.

     İltihap Söker: Akciğer dostu bir yiyecektir. İltihapları temizler, öksürüğe iyi gelir, ağrıları hafifletir, göğsü yumuşatır.

     Yorgunluk: Enerji vermesinden dolayı yorgunluğa da iyi gelir. Zihni açar, beyni kuvvetlendirir.

     Kansızlık: Aneminin önlenmesinde ara öğün olarak doktorlar tarafından tavsiye edilen bir besindir.

     Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: B6 Vitamininin diğer bir yararı da bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir.

 

 

Benzer Ürünler