Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Badem İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Badem İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Badem İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Badem İçi
KuruyemişKuruyemişMahlas Gourmet
Badem İçi
Badem İçi
Badem İçi
Badem İçi
Badem İçi

Badem İçi (103)

İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺159,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺139,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491033

Badem

Sıcağı seven badem, gülgüller familyasındandır. Badem ve şeftali aynı meyvelerdir. Kökeni Akdeniz Ülkeleri ve  Güney Asya’dır. Bademin en fazla üretildiği ülke ABD’dir. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi en çok badem üretiminin yapıldığı bölgedir. Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’nde de badem ağaçlarına rastlayabilirsiniz. İklim olarak kışları bol yağışlı, yazları ise güneşli havaları sever. Yağış sayesinde badem iyice olgunlaşır, güneş ile de kuruyarak toplanmaya hazır hale gelir. İdeal ısısı 15- 30 derece aralığındadır. Fakat gövdesi -20 derece soğuğa kadar dayanabilir. Kireçli ve derin toprağı sever. Kuraklığa dayanıklıdır.

 

Olgunluk döneminde boyu 4 ile 10 metre uzunluğuna ulaşır. Badem ağacı gövdesinin çapı ise 30 cm civarındadır. Olgunlaşmış bir badem ağacının yaprakları sıktır ve yaprak genişliği 13 santimdir. Çiçek açan bir ağaçtır. Beyaz ve pembe renklerinde, 3-5 cm arasında çapa sahip çiçekleri vardır. Baharın geldiğini badem ağacının çiçeklerinden anlayabilirsiniz.

Uzun ömürlü ağaçlardan olan badem ağacı, 50 yaşına kadar verimli bir ağaçtır. İlk 5 yıl 40-100 kilo meyve verirken bu sonraki beş yılda 120- 200 kiloya kadar badem verebilir.

 

100 gramlık bir bademin içerisinde 575 kalori vardır. Toplam yağ miktarı 49 gramdır. Yağ miktarının neredeyse tamamı doymuş yağdır. Sodyum, potasyum, A,B,C,E Vitaminleri, Karbonhidrat, Demir, B6 Vitamini Magnezyum gibi zengin besin değerlerine sahiptir.

Badem faydalı bir besin olduğundan, kuruyemişin dışında şekerleme ve pastalarda, ilaçlarda, kozmetikte ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Bademin Faydaları (Yararları)

     Saçlara İyi Gelir: Protein, demir, kalsiyum ile birlikte yağ oranı yüksek bir besindir ve saçı besler ve saç tellerini güçlendirir.

     Öksürük: Acı badem gerektiği kadar alındığında öksürüğü azaltır, göğsü yumuşatır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, fazla miktarda alınmamasıdır. Alınması durumunda zehirlenmeye neden olabilir.

     Koroner Kalp Hastalığı Riskini Azaltır: E ve Antioksidan sayesinde badem, LDL yani kötü kolesterolü düşürmeyi sağlar. Düzenli badem tüketimi sonucunda kolesterol 4 ile 12 oranında düşer.

     Kilo Verdirir: Tok tutar ve içerisinde bulunan doymuş yağlar kilo vermeye destek veren yağ çeşitlerini içerisinde bulundurur. Kilo vermek için günde 10-15 tane bademi ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

     Safra Taşlarının Oluşumunu Önler: Araştırmalara göre düzenli badem tüketimi safra taşı oluşumunu %25 azaltmaktadır.

     Kanser Riskini Azaltır: Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

     Kansızlık: Diğer adı ile anemi hastalığına iyi gelen bir besindir.

     Cinsel Güç: Bademin enerji verme özelliği sayesinde cinsel isteği ve cinsel gücü artırır.

     Dişi Güçlendirir: İçerisinde bulunan fosfor sayesinde dişi ve kemiği güçlendirir. Diş bakımını destekler.

     Cilde İyi Gelir: Kuru cilde sahip kişilerin cildinin kuruluğunun giderilmesini sağlar. Soyulmaları engeller. Sedef hastalığında masaj yapılarak uygulanır.

     Kan Basıncını Düzenler: Potasyum, kan basıncını düzenleyen bir maddedir. Sodyum ise kan basıncında olan dalgalanmaların önüne geçer. Kan basıncı dengelenmiş bir vücutta, kalp sağlığı korunmuş olur.

     Yorgunluk: Yemek olarak alındığında halsizliği giderirken, badem yağı ile masaj yapılması yorgun olan bölgeyi rahatlatır.

     Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Özellikle hamile ve çocuklarda alınması gerektiği kadar tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle sürekli hasta olan çocukların daha az hasta olmasını sağlar. Bunun için günde 4-5 adet badem yeterli olacaktır.

     Kabızlık: İçerisinde lif kaynağının bulunmasından dolayı, kabızlığa iyi gelir. Hazımsızlığı giderir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olur.

     Göz Morlukları: Göz çevresi morluklarına düzenli olarak sürüldüğünde morlukların azalmasını sağlar. Kaşa sürüldüğünde ise kaşın daha sık çıkmaya başladığını göreceksiniz.

Benzer Ürünler