Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Beyaz Ay Çekirdeği
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Beyaz Ay Çekirdeği
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Beyaz Ay Çekirdeği
KURUYEMİŞKURUYEMİŞMahlas Gourmet
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Beyaz Ay Çekirdeği

Beyaz Ay Çekirdeği (127)

İndirim Oranı : %14 İndirim
Fiyat : ₺34,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺29,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491279

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, ay çiçeği bitkisinin meyvesidir. Turuncu çiçekleri vardır.  Bitkisel adı helianthustur. Papatyagiller familyasındandır. Boyu 1-4 metre arasında değişir. Her bir dalda bir çiçek bulunur ve sık aralıklarla dikilir. Ortalama çapı ise 40 santimdir.  Ülkemizde Trakya bölgesinin simgesi haline gelmiştir. Ay çekirdeğinin anlamı hayranlıktır. Güneşe doğru çiçeğinin dönmesinden dolayı gündöndü olarakta bilinir. Güneşin batmasına yakın çiçeği aşağı doğru eğilir. Çok fazla suyu sevmez ve neredeyse tüm topraklarda yetişebilir. Fakat toprakta bulunan fazla asit miktarı çiçeğin yetişmesini olumsuz etkiler. Sulama işlemi doğrudan toprağa yapılmalıdır. Sap kısmına su değmesi, ay çekirdeği bitkisine zarar verir. Güneş, olgunlaşması için olmazsa olmazdır. Fazla soğuk ve donu sevmez.

 

Yağ oranı yüksektir. Kurutulmuş hali tüketilir. Kurutma işlemi ise, gündöndü kafasından ayrılarak yapılır ve güneş altında kurutulur. Soslu, tuzlu yada tuzsuz olarak tüketilebilir.  Akşamları muhabbetin ya da filmin yanında vazgeçilmez bir kuruyemiştir. Ay çekirdeği ile yapılmış unlu mamüller de vardır. Aynı zamanda kuşlara yem olarakta verilir. Sofralarda yoğun olarak kullandığımız yağ olan ay çekirdeği yağı, bu bitkiden yapılır.

 

100 gramlık bir ay çekirdeği kuruyemişinde 584 kalori bulunur. Yağ miktarı 51 gramdır. 9 mg sodyum, 645 mg potasyum, 20 gram karbonhidrat, bolca A,C, B1, B5, ve B6 vitamini bulunur. Demir, kalsiyum ve magnezyum anlamında zengindir.

 

Ay Çekirdeği Yararları (Faydaları)

Cilde Esneklik Verir: Ay çekirdeği yağda çözünebilen madde olan E vitamini açısından zengin bir kuruyemiştir. Selenyum ile birlikte E vitamini, cildin elastik yapısını güçlendirir.

Cildi Yumuşatır: Cildin sağlıklı, yumuşak ve genç görünümlü olmasını sağlar. Kırışıklığı önler. Bunu da içerisinde bulunan antioksidan ve antienflamatuar sayesinde yapar.

Radikallere Karşı Savaşır: Vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaş açar ve direnci arttırır.

Antioksidandır: İçerisinde yüksek miktarda bulunan E vitamini ve mineraller sayesinde antioksidandır. Bu sayede vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. 100 gram ay çekirdeği 79.3 mg selenyum içerir.  Bu yüzden gençlerin daha fazla tüketmesi önerilir.

Diyabet Hastaları Tüketebilir: Lif ve E vitamininin bulunmasından dolayı diyabet hastalarının belli bir miktara kadar kullanabileceği yararlı kuruyemişler arasındadır.

Sinir Sisteminde Etkilidir: Ay çekirdeği içerisinde bulunan E vitamininin sinir ve strese iyi geldiği bilinmektedir. İçinde bulunan triptofan, anksiyete ve depresyonun azalmasını sağlar. 

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir: E ve triptofan besinleri sayesinde beynin fonksiyonlarını arttırır. Beyni besler.

Kardiyovasküler Hastalıkları Tedavisinde Kullanılır: Her gün yarım fincan ay çekirdeği tüketilmesi, lignan, arginin ve fenolik asitler sayesinde kalbi korur. Kalp hastalıklarından dolayı olan ölüm riskini en aza indirir. Bol miktarda magnezyum içerir.

Tiroidlere Faydalıdır: Güçlü bir antioksidan olması ve içerisinde selenyum bulunması ile tiroid hastalığına iyi gelir.  

DNA Hücrelerini Yeniler: Selenyum maddesinin bir yararı da zarar görmüş hücreleri onarmasınır. Ay çekirdeğinin içerisinde de bolca bulunur.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir: Ay çekirdeği üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda 65 yaş üzerinde meydana gelen bu hastalığa iyi geldiği ortaya konulmuştur. 1 findandan biraz daha az miktarda ay çekirdeği kullanımı, hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa iyi gelir.

E Vitamini Deposudur: E vitamini ihtiyacınızın %60’ından fazlasını karşılar.

Kolesterolü Dengeler: Ay çekirdeği, içerisinde fitosterol bulundurması sayesinde kolesterol miktarını dengeler. 

Benzer Ürünler