Yaş YemişYaş YemişMahlas Gourmet
Yaş YemişYaş YemişMahlas Gourmet
KURU MEYVEKURU MEYVEMahlas Gourmet

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm (2006)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺54,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺43,99(KDV Dahil)

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm

Siyah üzüm oduncu bitkilerden biri olan asmalarda yetişen üzüm çeşididir. Siyah kuru üzüm ise, siyah üzümün kurutularak kuruyemiş gibi yenilmeye hazır hale getirilmiş halidir. Yaprakları da yemek olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kalın odunsu dallarının dışında yeşil ince sapları da vardır ve bu da tüketilebilir.

Kültürü M.Ö 5000’li yıllara dayanır. Kuzey yarım kürede 20-52 paralelleri, güney yarım kürede ise 20-40 paralelleri arasında yetişir. Ekvatora yakın paralellerde, yaylalarda rastlanabilir.

Dünyada  kuru üzümün anayurdu Avrupa ve Asya’dır. Türkiye siyah üzümde, Rusya hariç alan bakımından dünyada 5. sıradadır. Aynı zamanda asma yetiştirilen ülkelerin tam orta noktasında bulunur ve üzümü ihraç eder. Türkiye’nin özellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir. Sıcak iklimleri daha çok sever. Fazla su istemez ve kuruluğa dayanıklıdır. Siyah Üzüm Asmaları 40-50 yıllık bir ömre sahiptir. 10.000 üzerinde üzüm çeşidi vardır.  Fakat sadece 50-60 çeşidi yetiştirilmektedir.

Besin değeri yüksek olan kuru yemişlerden birisi olan Siyah Kuru Üzüm, içerisinde A, B, B2 ve C vitaminlerini bulundurur.

 

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Faydaları (Yararları)

     Kaşıntıyı Giderir: Fazla miktarda çay tüketimi sonucunda oluşan kaşıntıların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda strese bağlı ya da aniden gelen kaşıntınız varsa, bunu da yok eder. Gün içerisinde 2-3 adet siyah kuru üzüm bu sorunu çözmenizi sağlayacaktır.

     Sedef Hastalığına İyi Gelir: Sedef hastalarının bu süreçte en büyük yaşadığı sorunlardan birisi de kaşıntıdır. Bu süreçte kuru üzüm tüketimi kaşıntıyı aza indirmeye yarayacaktır.

     Alerjik Kaşıntıların Önüne Geçer: Günde 4-5 tane  siyah kuru üzüm üzüm tüketimi, mevsimsel olarak oluşan alerjilerin oluşturduğu kaşıntıya iyi gelir.

     Damar Sertliğini Önler:  Siyah kuru üzüm damar sertliğini önleyerek, buna bağlı gelişen kalp krizi risklerini en aza indirir. Kanı sulandırır.

     Gözü Korur: Göz sağlığı konusunda en koruyucu yiyeceklerden birisidir.

     Kan Yapar: Yeşil üzümden farklı olarak kan yapması ile ün salmış bir meyvedir. Bu özelliğinden dolayı, üzüm pekmezleri kan kaynağı olarak satılır.

     Metabolizmayı Hızlandırır: Çekirdeği ve kabuklarıyla birlikte kurutulmuş  siyah kuru üzüm, metabolizmanın hızlı çalışmasına destek olur.

     Virüslerle Savaşır:  Siyah kuru üzüm aynı zamanda vücutta olabilecek virüslere karşı adeta savaş açar. Bu da, hasta olma ihtimalini düşürür. Özellikle sürekli arkadaşlarıyla yakın temasta bulunan çocuklar için düzenli tüketilmesi gereken bir kuruyemiştir.

     Kanser Riskini Azaltır: İçerisinde bulunan besin öğeleri, kansere karşı vücut direncini güçlendiren besinlerdir.

     Bağırsakları Çalıştırır:  Hazımsızlığa iyi gelir. Midede ki şişkinlik, kabızlık gibi problemlere yardımcı olur. İçerisinde aşırı şeker bulunduğundan, şeker hastalığı olan kişilerin az miktarda yemesi gerekmektedir.

     Unutkanlığa İyi Gelir: İçerisinde bulunan B1, B2, A ve C vitaminleri sayesinde unutkanlığa iyi gelir. Özellikle sınav dönemleri öğrenciler mutlaka tüketmelidir. Aynı zamanda alzheimer hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

     Saçları Çoğaltır: Siyah kuru üzüm içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler, her gün düzenli yenildiğinde saçlarımızın daha gür ve parlak uzamasını sağlar.

     Egzama: Günde 10-15 adet yenirse deri hastalıklarına iyi gelir, egzamayı rahatlatır.

     Bağışıklığı Güçlendirir: İçerisinde bulunan kalsiyum, potasyum ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

     Ödem Atar: Özellikle romatizmal hastalarda vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar.

     Yaşlanmayı Geciktirir: Siyah kuru üzümde bolca akti oksidan bulunur. Bu da yaşlanmayı geciktiren bir maddedir.

     İltihap Kurutucu: Enfeksiyon ve iltihabı kurutucu etkiye sahiptir.

Benzer Ürünler