Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Ceviz İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Ceviz İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Ceviz İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Ceviz İçi
Ceviz İçi
KuruyemişKuruyemişMahlas Gourmet
KURUYEMİŞKURUYEMİŞMahlas Gourmet
Ceviz İçi

Ceviz İçi (104)

İndirim Oranı : %14 İndirim
Fiyat : ₺139,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺119,99(KDV Dahil)

Ceviz 

Cevizgiller familyasındandır ve latince adı “juglans regia”dır. 20- 30 santim uzunluğuna kadar yetişebilir. Mayıs ayında çiçek açar ve haziran temmuz aylarında kabuklanmaya başlar ve sertleşir. Ekim ayı gibi toplanır.

Ceviz, balkanlardan himalayalara kadar uzanan bir bölgede yetişebilir. Dağlık, ormanlık ve su kenarlarını seven bir ağaçtır. Faydası ile bilinir. Şeklinin de benzetildiği gibi, en çok beyne faydalıdır. Aynı zamanda ceviz içinin dışında yaprağı hatta kabuğu bile farklı faydalara sahiptir. Ağacı mobilyacılıkta kullanılırken, aynı zamanda ceviz yağı da yapılır. İlaç ve boya maddesi olarak da kullanılabilen ceviz ağaçlarının Türkiye’de yetiştirilebileceği alanı da geniştir.Türkiye’de ceviz yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı bölge Ege Bölgesidir. Daha sonra Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz gelir.

Ceviz folik asit, D vitamini, fosfor ve gümüş iyonu içeren tek gıdadır. Potasyum ve Omega 3 açısından zengindir. Cevizin 100 gramında 654 kalori vardır. Günde 3-4 adet ceviz tüketmek vücudun Omega 3 ihtiyacının %85’ini karşılar.

 

Cevizin Faydaları (Yararları)

Sindirim Sistemini Düzenler: İçerisinde bulunan yoğun lif sayesinde sindirim sistemini düzenler.

Bağırsakları Temizler: Düzenli tüketildiği zaman bağırsakları temizler ve kabuz sorununun çözülmesini sağlar.

Beynimizi Güçlendirir: Küçük bir beyine benzetilen ceviz, içerisinde bulunan Omega 3 sayesinde beyni güçlendirir. Hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını düzenler, unutkanlık şikayeti olanlara iyi gelir.

E Vitamini Sağlar: E vitamini sayesinde ise beyin fonksiyonlarına ve sinir sistemine yardımcı olur.

Kanser Tedavisinde Destekleyicidir: Prostat, pankreas kanseri gibi kanserlere karşı savaşır ve iyileşmesine yardımcı bir rol oynar. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda ceviz yedirilen  kanserli olan farelerin kanser hücresinin küçüldüğü gözlemlenmiştir. Bu oram %30- 40 oranında olmuştur.

Vücudumuzdaki Toksinleri Atar: Ceviz içindeki maddeler sayesinde vücutta bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemini Korur: İçerisindeki yağlar, asitler ve vitaminler sayesinde her gün düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemine iyi gelir. Hastalanmalara karşı bizleri korur.

Diyabete Karşıdır: Diyabet hastalığı olan kişiler her gün kendi avuç içini dolduracak kadar ceviz tükettiğinde, diyabete iyi gelir. Araştırmalara göre ceviz yiyen kişilerin yemeyenlere göre diyabet direncinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Uyku Hormonunu Düzenler: İçerisinde Metalinin bileşenleri sayesinde düzenli tüketilirse uykusuzluğa iyi gelir. Günlük bir avuç ceviz tüketilmelidir.

Kalbe Faydalıdır: Düzenli kullanıldığında içerisinde ki omega 3 sayesinde tehlikeli kalp ritimlerinden,  kalp krizinden ve damar tıkanıklığı riskinden bizleri korur.

Akciğer Hastalıklarına Karşı Savaşır: İçindeki maddeler ve yararlı yağlar sayesinde akciğer hastalıklarına karşı bizi savunur, kan basıncını dengelediğinden ciğerleri temizler ve rahat çalışmasına yardımcı olur.

Kolesterole İyi Gelir: Akşamları bir bardak suyun içerisine konulan iki adet ceviz içi ve kabuğu, sabah aç karnına yendiğinde, kısa sürede kolesterolü dengeler.

Hamilelerde Bebeği Korur: Hamilelikte düzenli tüketilen ceviz, hamilelikte ve sonrasında bebeğin yaşayacağı sorunların en aza indirilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Stresi Azaltır: İçeriğindeki lis, doymamış yağ ve antioksidan sayesinde kan basıncını dengeler ve stresi azaltır. Vücudu rahatlatır.

Büyüme ve Gelişmeye Destek Olur: içerisinde amino asit bulunan ceviz, özellikle çocukların büyüme hormonunun sağlanmasında önemli rol oynar. Bu sayede gelişimde olan çocuklarda boy uzama, kemiklerde sağlıklı gelişme sağlar. Çocuklarda günlük 100 gram ceviz kullanılması önerilen tüketim miktarıdır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Tok tutar ve asit- yağ dengesini sağlar. Tok tutması  sayesinde ara öğünlerde sahatlıkla tüketilebilir. Diyetisyenler tarafından tavsiye edilen miktar günde 4 ceviz kadardır.

Alzaymır Olma İhtimalini Düşürür: Çağın hastalığı olan alzaymır hastalığının önüne geçmede yararlıdır. Bunu Omega 3, fosfor ve asitleri sayesinde yapar.

Saçları Güçlendirir: Saçlarımızın dökülmesine neden olan biotin maddesinin vücuda alınmasını sağlar. Bu sayede saçlarınızın daha az döküldüğünü fark edeceksiniz.

Benzer Ürünler
Etiketler
Ceviz, Ceviz İçi, İçi,