Dut Kurusu (Ulukale Mahsulu)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Dut Kurusu (Ulukale Mahsulu)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Dut Kurusu (Ulukale Mahsulu)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Dut Kurusu (Ulukale Mahsulu)

Dut Kurusu (Ulukale Mahsulu) (dut)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺74,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺59,99(KDV Dahil)

Dut Kurusu 

Dut kurusu, dutun güneş ışığında kurutulmasıyla oluşturulmuş bir kuruyemiş türüdür. Dutgiller familyasından gelir. Dut, morus denilen bir cinsten gelen ağaçlarda yetişir. Anavatanı Çin’dir. Kuzey yarımkürede ılıman iklimin olduğu çoğu bölgede yetişebilir. Yetişme alanı olarak geniş bir alana sahiptir. Dut ağacı, 15 metreye kadar uzayabilir. Yaprakları geniştir. Nisan, mayıs aylarında meyvesini verir ve nisandan sonra gelen sıcak havalarda kurutularak dut kurusu haline getirilir. Toplama zamanında toplanmadığında hemen ağaçtan dökülmeye başlar ve ezilir. Hassas bir meyve olduğundan yaşken çok yıkanmaya gelmez. Bundan dolayı kuru olarak tüketilmesi hem daha uzun ömürlüdür hem de daha çok bulunur. Maliyeti düşük olan dut kurusu, mineral ve vitamin deposudur.
100 gramlık bir dut kurusunun içerisinde 336 kalori vardır. Bir çorba kaşığında ise yaklaşık 50 kalori bulunmaktadır. Dut kurusunun içerisinde ayrıca 74 gram karbonhidrat, 8.9 gram lif, 2.7 gram protein, bolca potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. Diğer kuruyemişlere göre yağ ve kalori oranı daha düşüktür. Hatta içerisinde hiç yağ bulunmaz.Büyük kısmı karbonhidrattır.

 

Dut Kurusu Faydaları (Yararları)

Antioksidan Deposudur: Her sabah bir avuç dut kurusu tüketimi, gün boyu dinç olmanızı sağlar. Antioksidan kaynağıdır. 
Kilo Kaybını Sağlar: İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde kilo vermeyi hızlandırır. Vücuttan ödem atılmasını sağlar ve içerisinde hiç yağ yoktur. Bu yüzden diyet sürecinde haftada en az 3 gün bir ara öğün olarak tüketilmesi önerilir.
Karaciğere İyi Gelir: Dutun en bilinen özelliklerinden birisidir. Karaciğeri onarır. Karaciğer yağlanması sorusuna şifadır.
C Vitamini Deposu: Kış aylarında dut kurusuna kolayca ulaşabilirsiniz. C vitaminin içerisinde bolca bulunması sizi hastalıklardan koruyacaktır. Grip, nezle gibi hastalıklar sizden uzak duracaktır. 
Kalp Hastalığı Riskini Azaltır: Dut, kan şekerini düzene sokar. Bunun için düzenli kullanılması gerekmektedir. Fakat günlük bir avucu artmamalıdır.
Şişkinliği Giderir: Sindirim sistemi sorunu yaşayanların en çok şikayet ettikleri şeylerden biri de şişkinliktir. Bu kişiler dut kurusu yediklerinde şişkinliklerinin azaldığını görecekler.
Diş Eti Rahatsızlığına İyi Gelir: Diş etinizde oluşan sızlamalarada dut kurusu adeta ilaç niteliğinde çözüm sunuyor. Bunun için sıkılmadan düzenli olarak tüketmeniz gerekiyor.
Kolesterole İyi Gelir: Bir avuçtan fazla tüketmemek kaydıyla düzenli kullanıldığında kötü kolesterolü düşürür.
Kemik Gelişimini Sağlar: Kalsiyum maddesi kemiği besleyen ve güçlendiren besinlerdendir. Dut kurusunun içerisinde kalsiyum bol miktarda bulunur. Çocuklarınıza atıştırmalık olarak dut kurusu vermeniz, onun kemik gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
Kanı Temizler: Dut kurusu dünya genelinde kana iyi gelen kuruyemiş olarak bilinir. Kan dolaşımını arttırır ve kanı temizler. Kan pıhtılaşmasını engeller. Kuru dut, kalp-damar hastalığı olan birisinin mutlaka tüketmesi gereken bir kuruyemiştir
Egzamaya Etkilidir: Dut kurusunu kür yaparak ellerinize sürdüğünüzde egzamalara iyi gelmektedir. Dutu sıcak suyun içerisinde bekletip ellerinizi ılındığında içerisinde bekletirseniz egzamanızı azaltacaktır.
Ameliyat Sonrası Hastalar İçin Enfeksiyon Düşmanıdır: Dut kurusunun kan dolaşımını arttırdığını söylemiştik. Bunun bir olumlu etkisi de, enfeksiyon oluşumunu önlemesidir. Enfeksiyon riski olan her ameliyat ya da doğum sonrasında tüketilmelidir.
Saçınızı Besler: Suda kaynatılıp saça dökülen dut kurusu suyu, saçı besler ve saç köklerini güçlendirir.
Kansızlığa İyi Gelir: Dut kurusu, K vitamini sayesinde kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.

Benzer Ürünler