Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Edirne Kabak Çekirdeği
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Edirne Kabak Çekirdeği
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Edirne Kabak Çekirdeği

Edirne Kabak Çekirdeği (133)

İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺75,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺65,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491330

Kabak Çekirdeği (Edirne)

Kabağın tohumunun kurutulmuş halidir. Kabak, bir sebze olarak bilinse de tohumlu olmasından  ve yer üstünde yetişmesinden dolayı bir meyve türüdür. Kabakgillerdendir. Işığı sever. Kuraklıktan ve fazla sıcaktan hoşlanmaz.En sevdiği sıcaklık 20-25 derecedir. Nisan mayıs gibi ekilir. Bir çok türü vardır. Genelde bu türler ince kabuklu ya da kalın kabuklu olarak ikiye ayrılır. Kabağın rengi sarı ve yeşildir. Türkiye kabak çekirdeği tarımı için elverişli bir ülkedir. En fazla kabak çekirdeği üreticiliği ise Nevşehir’de yapılır. Kuru ve sulu tarımı yapılabilir. Aynı zamanda tek seferde hasat edilebilir. Bu açıdan üretimi diğer meyvelere göre daha kolaydır. Hasattan sonra çekirdek kabaktan ayrılır ve ilk olarak yaş kavrulur. Bu işlemden sonra kabak çekirdeği 2 yıla kadar saklanabilir.

 

100 gramlık kabak çekirdeğinin içerisinde 560 kalori vardır. 4.2 gram karbonhidrat, 8.8 gram lif, 24.4 gram protein, 45.6 gram yağ, A,B,C ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor,mangan, selenyum ve demir bulunur. Kolesterol miktarı sıfırdır. Her yaşta olan kişiler kabak çekirdeğini yiyebilirler. Günlük bir avuç yemek, önerilen miktardır.

 

Edirne Kabak Çekirdeği Faydaları (Yararları)

     Prostata İyi Gelir: İçerisinde bulunan yağlar, prostat hastalarına yararlı yağlardır. Kabak çekirdeğindeki sterollerin prostat büyümesini önlediği bilinmektedir.  İçinde bulunan beta sitosterol  ve çinko, Avrupa’da prostat tedavisinde kullanılmaktadır.

     Böbrek Rahatsızlıklarına İyi Gelir: İçerisinde bulunan madde ve mineraller böbrek rahatsızlıklarına yardımcıdır.

     Kilo Vermeye Yardımcı: Kalorisi yüksek bir besin olsa da, tokluk hissi fazladır. 1 avuç kabak çekirdeği 5 gram protein içerir. Bu yüzden spor yapan kişilerin tercih ettiği bir kuruyemiş haline gelmiştir.

     Doğal Antioksidandır: Antioksidan özelliğinden dolayı vücuda zararlı madde girmesini engeller ve kanser riskini azaltır.

     Kansere Karşı Savaşır: Stres, radyasyon ve işlenmiş gıdalar vücudumuza olumsuz etkiler bırakır. Kabak .çekirdeği bu olumsuzluklara savaş açar. Günde 1 çay bardağı tüketmek, magnezyum, çinko ve bolca vitamin bulunduğundan yararlı olacaktır. Bu sayede mide, meme, prostat ve kolon kanserine yakalanma riskini aza indirir.

     Tansiyonu Düşürür: Yüksek miktarda magnezyum içerdiğinden tansiyonu düşürür. Aynı zamanda tansiyonun dengede kalmasına da katkı sağlar.

     Kalp Rahatsızlığına İyi Gelir: Magnezyum özellikle kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olan bir besindir. Kalp krizi riskini düşürür. Felç olma riskini en aza indirir. Kalp damarlarını temizler ve pis kanın dışarıya yardımcı olur.

     DNA ve RNA oluşması:  Kabak çekirdeği magnezyum içerdiği için ATP moleküllerinin oluşmasında yardımcıdır.

     Depresyon ve Uykusuzluğa Karşıdır: Uyku sorunu yaşayanlara, içerisinde bulunan çinkodan dolayı şifa verir. Uyku bozukluğunu tryptophan adlı aminoasit düzene sokar.

     Nezle ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Kış aylarında çoğumuzun en az bir kere yakalandığı nezleye iyi gelir. Yoğurt içine konularak tüketildiğinde vücut direncini arttırır.

     Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, bolca çinko tüketmelidir. Kabak çekirdeğinin içerisinde de bolca çinko bulunur. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnci arttırır. Virüslerin vücuda girmesini engeller.

     Karaciğeri Korur: 100 gramlık kabak çekirdeği, günlük lif ihtiyacınızın %35’ini karşılar. Lif ise karaciğerin korunmasını sağlayan ana maddelerdendir. Omega-3 ve Omega-6 içerir. Bu besin değerleri ise hem kalbi hem karaciğeri korur.

Benzer Ürünler