Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Fındık İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Fındık İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Fındık İçi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Fındık İçi
Fındık İçi
Fındık İçi

Fındık İçi (102)

İndirim Oranı : %16 İndirim
Fiyat : ₺125,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺105,99(KDV Dahil)

Fındık İçi

Fındık, huşgiller ailesinden gelir. Ilık ve nemli yerleri seven ve boyu 3-4 metreyi bulan çalılarda yetişen bir bitkidir. Türkiye, fındık ağacının yetişmesinde en verimli havaya sahip ülkedir. Dünya da üretilen fındıkların %70-75’i Türkiye’de yetişmektedir. Genellikle Karadeniz bölgesinde görebileceğiniz bu ağaçlar, tüylü yapraklara sahiptir. Yüksekliği en fazla 750-1000 metre ve kıyıya uzaklığı en fazla 30 km olan yerlerde yetişebilir. En bilindik fındık yetiştirici ilçeler Giresun ve Ordu ilçeleridir. Hatta fındığın dünyadaki krallığı Giresun desek pekte yanlış sayılmaz.

Fındıklar genellikle kabuğundan ayıklanarak fındık içi olarak kullanılır. Fındığın en kolay kullanabilir hali olan fındık içleri, faydalarıyla ün salmış ve kuruyemiş deyince akla gelen ilk şeylerden biri haline gelmiştir.

100 gr bir fındık içi ortalama 628 kaloridir. Yağ  miktarı ise 61 gram civarıdır.  İçerisinde oleik asitin (yağ) yoğunluğuyla bilinir. Bu yağ fındık içinin neredeyse %60,5 ‘idir. Bu nedenle ölçülü şekilde kullanılması tavsiye edilir. Her gün bir avuç kadar tüketilen fındık miktarı, doktorlar tarafından önerilen miktardır. Fındığın enerji verme özelliği buradan gelmektedir. Bunun dışında fındığın içerisinde, protein, karbonhidrat,demir, fosfor, diyabet lifler ve E, K, C vitaminleri  bulunur. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde fındık, 2300 yıl önceden günümüze kadar hala en çok yenilen kuru yemişlerden biridir.

 

Fındık İçi Faydaları (Yararları)

     E Vitamini: Günlük 25-30 gr fındık içi yemek, E vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

     Sindirim Sistemi: Fındık içinin en bilinen faydalarından biri de sindirim sistemini kolaylaştırmasıdır. Özellikle çiğ olarak tüketilen fındık içi, hazımsızlığı önler ve bağırsağın hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Tuvalete çıkarır.

     Kanser: Fındık içinin içerisinde bulunan beta- sitosterol maddesi göğüs, akciğer, kolon ve prostat kanseri riskini azaltır. Kansere karşı koruma sağlar.

     Kolesterol: Aynı zamanda bu madde, kolesterol hastalarının kötü kolesterolünü düşürmelerini sağlamaktadır.

     Mineral: İçerisinde magnezyum, potasyum ve fosfor bulundurur. Bu da günlük mineral ihtiyacınızı da fındık yiyerek karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

     Tümör: Tümör büyümesini engellemeye yardımcıdır.

     Kansızlık: Fındık içinde olan demir, kansızlığı giderir.

     Halsizlik: İçerisinde bulunan yağın enerji verme özelliğinden dolayı halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelir. Bitkinliğinizi alır.

     Diyabet: Fındık içi, içerisinde magnezyum bulundurur. Bu yüzden, tuzsuz olarak tüketilen fındık içi diyabet hastaları için muhteşem bir ara öğündür. Kan şekerini düşürür.

     Kalp Krizi Riski: Fındık yemeyen birisinin yiyen birisine göre kalp krizi olma riski 8 kat daha fazladır.

     Kalp Sağlığı: İçerisinde bulunan Omega 3 sayesinde damarların sertleşmesini engeller. Kalp sağlığını korur.

     Cilt: İçerisinde bulunan yağ, enerji vermenin dışında cildi besler, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Onarımı hızlandırır.

     Amino Asit: Gerekli mineral ve amino asitleri içerisinde barındırır.

     Kemikler: Fındık içi yüksek kalsiyuma sahip bir besindir. Bu sayede kemiklerin güçlenmesini sağlar. Eklem ağrılarını azaltır. Eklemsel hastalıklara da iyi gelir.

     Lif: Lif açısından zengin bir kaynaktır.

     Obezite: Metabolizmayı hızlandırır. Hızlı kilo vermeyi sağlar.ve tokluk hissi verir.

     Anti oksidan: İyi bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde E,C vitamini bulunur. Doymamış yağ içerir.

     Beyin: Folat gibi çeşitli yağ türlerini içerisinde bulunduran fındık içi, bunama, unutkanlık gibi hastalıkların olma riskini azaltır. Beyni besler.

     Sinir Sistemi: İçerisinde bulunan potasyum maddesi sinir sisteminin korunmasını sağlar. Depresyon gibi sinirsel rahatsızlıklara iyi gelir.

     Hamilelik: Hamilelik döneminde kullanılan fındık, bebeğin gelişimine büyük katkıda bulunur. Bebeğin beyin ve omuriliğinin gelişmesine destek olur. Annenin halsizliğine iyi gelir. Günlük 30 gramdan fazla kullanılması önerilmez.

 

           

 

Benzer Ürünler