Ürünü Nasıl İade Edebilirim? 
Mahlas Gourmet olarak kaliteyi, hijyeni ve tazeliği önemsemekte ve ürünlerini titiz bir şekilde paketlemekteyiz. Fakat internet alışverişi esnasında taşımacılık ile alakalı problemleri engellemek amacıyla, siparişinizi kargo şirketinden teslim almadan önce ürünlerinizi kontrol etmenizi özellikle rica etmekteyiz. İçeriği itibariyle çabuk bozulan ürünler, gıda ürünleri ve tek kullanımlık ürünler iade talep edilemeyen ürünlerdir. Hediyelik eşya, kırılacak eşya veya bunun gibi ürünlerde alıcının iade hakkı vardır fakat şunlara dikkat edilmelidir, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış veya ürünün kullanılmamış olması gerekir.
Kargo şirketi ürününüzü teslim etmeye geldiğinde kargo kolisinde herhangi bir hasar görürseniz yahut ürünün kırık, bozuk olduğunu fark ederseniz ürünü teslim almadan kargo şirketine iade etmelisiniz. Kargo şirketi ücretsiz bir şekilde iade işlemlerini gerçekleştirecek ve ekstradan herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

 


Her Ürünü İade Edebilir Miyim? 
TTK şartlarına göre, gıda maddeleri, içecekler veya günlük tüketilmesi gereken yiyecekler için cayma hakkı kapsamında iade hakkınız bulunmamaktadır. Bunların dışında kalan ambalajı zarar görmemiş, kullanılmamış yahut kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ürünleri iade edebilirsiniz. 
Hangi ürün olduğu fark etmeksizin ambalajı açılmış, kullanılmış veya zarara uğramış ürünlerin iadesi kabul edilmeyecektir. 
Hiçbir gerekçeniz yoksa buna rağmen ürünü iade etmek istiyorsanız ürünü size geldiği gibi orijinal haliyle iade edebilirsiniz.  
Gerekçesiz ürün iadesi durumunda iade hakkınız ürünün size teslim edilen süre zarfından sonraki ilk 7 gündür. Üyelik hesabınız üzerinden iade talebi oluşturmanız gerekmektedir.
İade edeceğiniz ürün Mahlas Gourmet tarafından anlaşılan kargo şirketi aracılığıyla tarafımıza ulaştırılmalıdır. 
Ürün paketini özenle koruyucu bir ambalaj içerisine yerleştirmelisiniz. Aksi bir durumda iade ettiğiniz ürün kargo sürecinde hasar görecektir ve hasarlı ürünlerin iadesi kesinlikle kabul edilmez.
Yukarıda ifade ettiğimiz noktaların dikkate alınmadığı durumlar veya bu maddelerin dışında gerçekleşen iade talebi kesinlikle kabul edilemeyecektir. 
Siparişinizle alakalı soru işaretleriniz varsa ve bize ulaşmak istiyorsanız [email protected] mail adresinden ya da 0850 888 8818 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 


İade Etme Süresi Kaç Gündür? 
Kargo şirketinin ürünü size ulaştırdığı günden itibaren 7 gün içinde iade talep edebilirsiniz. 
 

 

İade Ettiğim Ürünün Ödemesi Ne Zaman Yapılır? 
İade ettiğiniz ürün veya ürünler Mahlas Gourmet yetkilileri tarafından teslim alındığında size bilgilendirme mesajı yollanacaktır. Bunu takip eden 7 iş günü içerisinde iadeniz kabul edildiği takdirde ödediğiniz miktar kredi kartınıza iade edilecektir. 
 

 

İade Edeceğim Ürünleri Hangi Adrese Göndermem Gerekiyor? 
İade edeceğiniz ürünleri HESABIM > İADE TALEPLERİM menüsünden talep oluşturduktan sonra sistemdeki kayıtlı telefonunuza mesaj olarak gelecek adrese göndermelisiniz. 
 

 

Teslimattan Kaynaklanan Problemlere Çözümler 
Kargo firmaları ile gönderilen siparişlerde taşıma esnasında paketin veya ürünün zarar görmesi alıcının sorumluluğunda değildir. Bu zararı Mahlas Gourmet telafi edecektir. 
Eğer paketiniz zarar görmüşse paketi hiçbir şekilde teslim almadan kargo firması çalışanına tutanak tutturunuz.
Kargo çalışanı paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa paketin açılmasını talep ediniz ve içindeki ürünün herhangi bir şekilde zarar görüp görmediğini kontrol ediniz. 
Paket herhangi bir sebeple kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuşsa tutanağın kopyasıyla beraber en kısa zamanda Mahlas Gourmet’e durumu bildirmelisiniz. Mahlas Gourmet, en kısa süre içinde yeni ürünün düzgün teslimatı için harekete geçecektir. 
Sipariş ile ilgili her türlü durumda sipariş numaranızı bize bildirmeyi unutmayınız.
Teslim edilen ürünler hakkında ekstra sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.