Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Kaju Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Kaju Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Kaju Fıstığı
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Kaju Fıstığı

Kaju Fıstığı (105)

İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺159,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺139,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491057

Kaju

Kaju sakız ağaçgillerindendir. Tropikal iklimi sever ve ilk 16. yy’da Brezilya’da keşfedilmiştir. Ağaçtaki görünüşü itibariyle çok fazla ilgi çeker. Boyu 10-12 metreye kadar uzayabilir. Yoğun dallara sahiptir. Dalları ortalama 16 cm uzunluğunda ve 7-12 cm genişliğindedir. Belirgin damarları vardır. Beyaz çiçek açar. Olgunlaşınca sarı-kırmızı olup 5 yıl sonra verim vermeye başlar.4 mevsim de yeşildir. Bir ağacı verdiği kaju miktarı azdır. Bunun için fiyatı diğer kuruyemişlere göre daha fazladır. Bizim kuruyemiş olarak yediğimiz kısmı, meyvenin çekirdeğidir. Orta Amerika, Meksika ve çevresinde yetiştirilir. Vietnam ve Fildişi sahilleri kaju denilince ilk akla gelen yerlerdendir.En fazla ihracatı Hindistan yapar. Çok sıcağı seven kaju ağacının yetişmesi için Türkiye, elverişli bir bölge değildir. Ülkemizde yetişen Amasya elmasına benzetilir.

100 gram kajunun içerisinde 553 kalori vardır. Kalori miktarı fazla olan bir kuruyemiştir. Toplam yağ miktarı 44 gramdır. Yağ miktarının çoğu doymamış yağdır. Hiç kolesterolü yoktur. 12 mg sodyum, 660 mg potasyum, 30 gram karbonhidrat bulunur. Bu karbonhidratların %10’dan fazlası diyet lifidir. İçerisinde B1, B2, B3, C ve asit vitaminleri bulunur. Omega 9 anlamında besleyicidir.

 

Kaju Faydaları (Yararları)

Yüksek Tansiyon Hastalığına İyi Gelir: Yüksek tansiyon ayarlayıcısıdır. Tansiyonu dengede tutar. Şeker hastalığına da iyi gelir.

ishal Kesicidir: Günde 1 avuç tüketildiğinde ishal kesici etkiye sahiptir. Serinlik verir.

Kuru Ciltlere ve Yaşlanmaya Karşı Etkilidir: Kaju kuruyemişi her gün düzenli olarak tüketildiğinde kuru ciltleri yeniler, nemlendirir ve içerdiği  madde ve vitaminler sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Ciltteki mantar ve enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.

Cinsel Gücü Artırır: İçerisindeki mineral, vitamin ve magnezyum sayesinde cinsel gücü arttırır. İsteksizliğin önüne geçer ve istikrarsızlığı giderir.

Tümöre İyi Gelir: Afrodizyak etkisiyle tümörü iyileştirmede etkilidir.

Ateş Düşürür: Aynı madde aynı zamanda içerisinde amino asit, çinko ve fosfor da bulundurur. bu sayede ateş düşürücü özelliği vardır.

Sindirim Sistemi: Kaju kuruyemişi içerdiği aminoasit ve diğer asitler sayesinde vücudun asit seviyesini düzenler. Bu sayede de sindirim sistemini rahatlatır. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar.

Diş Sağlığını İyileştirir: Bolca kalsiyum, çinko, fosfor ve B vitamini barındırır. Bu besinlerin hepsi diş sağlığını besleyen ve iyileştiren besinlerdir. Diş etlerinin korunmasını sağlar ve diş çürüklerinin oluşmasını önler.Kemik erimesine de iyi gelir.

Uykusuzluk Sorunu Çözer: Düzenli şekilde tüketmek, fayda sağlamak için önemlidir. Uykusuzluk ve stres sıkıntıya iyi gelir.

Serbest Radikallerlere Karşı Savaşır: Birçok hastalığın sebebi olan serbest radikallere karşı savaş açan bir kuruyemiştir. Aynı zamanda bu maddenin verdiği zararları minimize eder.

Saç ve Deri Hastalıklarına İyi Gelir: A, B, C ve mineral açısından zengindir. Saçı besler. Saç dökülmelerine, saç kırılmalarına ve kepeğin oluşumuna karşı gelir. Nemlendirme özelliği ile kaju yağının da ek olarak kullanılması daha iyi sonuç verir.

Antioksidandır: Kaju kuruyemişi içerisinde bakır, magnezyum, selenyum gibi faydalı mineralleri içerir. Vücutta olan zararlı madde ve sıvıları kolaylıkla atmayı sağlar.

Sinir Sistemini Düzenler:Kaju içerisinde bulunan magnezyum, kas ve damarların rahatlaması açısından muhteşem besinlerdir. Aynı zamanda magnezyum, tansiyon ve baş ağrısına da iyi gelir.

Safra Taşlarının Oluşumunu Engeller: Düzenli tüketildiğinde safra kesesi taşlarının oluşumunu %25 düşürür.

Kansere Karşıdır: Kanser hücrelerinin azalmasınında ve savaşmasında büyük rol oynar.  Özellikle kolon kanseri olan hastalar için önerilir.

Benzer Ürünler