Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru İncir (Dağ İnciri)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru İncir (Dağ İnciri)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru İncir (Dağ İnciri)
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru İncir (Dağ İnciri)

Kuru İncir (Dağ İnciri) (2001)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺92,49(KDV Dahil)
İndirimli : ₺73,99(KDV Dahil)

Kuru İncir

Kuru İncir, incir ağacında yetişen meyvelerin kurutulmasından elde edilen bir kuruyemiş türüdür. İncir ağacı, dutgillerdendir ve geniş dilimli yapraklara sahiptir. Gövdesi yumuşaktır. Dişi ve erkek olarak iki ana türü vardır. Erkek incir ağacı küçük ve tatsız incirlere sahiptir. Dişi incir ağacının meyveleri yenebilir ve kurutulabilir.  Erkek incir ağaçları yalnızca tozlaşma amacıyla kullanılır. İncir ağaçları sıcağı sever ve doğu Akdeniz kıyılarında yetişir. İncir, olgunlaştıkça yeşilden mora döner ve yumuşar. Mor ve yumuşak olan incir toplanarak kurutulur. Bu incir kurutma işlemi zaman alan bir süreçtir ve farklı teknikleri vardır.

Yurdumuzun tüm sahil bölgelerinde yetiştirilir. Özellikle Akdeniz kıyılarında sıkça rastlanan bir bitkidir. Dünyada ise Suriye, Filistin, Çin ve Hindistan’da yaygındır.

Yüksek kalori içerir. Mineral ve besin maddeleri oldukça zengindir. 100 gramlık bir incirde 217 kalori bulunur. Kalsiyum miktarı 138 gram, Fosfor miktarı 163 gram, demir miktarı ise 91,5 gramdır. Bu besinler dışında içerisinde bolca magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri içerir.

 

Kuru İncir Faydaları (Yararları)

Fazla Kolesterol Temizler: İçinde bulunan pektin maddesi sayesinde sindirim sisteminde bulunan fazla kolesterol vücuttan atılır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir: Kuru incir, içerisinde potasyum maddesini bulundurur. Bu da kalp sağlığına iyi gelen bir besindir.

Yüksek Tansiyonu Dengeler: Yüksek tansiyon hastalarının şeker hastalığı yoksa her gün düzenli olarak yemesi gereken bir kuruyemiştir.

Kandaki Yağı Düşürür: Kuru incirin diğer faydası ise, incir yaprağı ile birlikte çay olarak kaynatıldığında kanda bulunan yağ oranını düşürmesidir.

Meme Kanseri: 51 bin 823 kadında yapılan bir araştırmada, kuru incirin %34 oranında meme kanserine yakalanma riskini düşürdüğü ortaya konuşmuş. Bunun asıl nedeni ise içerisinde bolca bulunan lif maddesidir.

Demir Eksikliği ve Kemik Erimesine İyi Gelir: Demir ve B vitamini anlamında zengin olan incir, kurutulduğunda yenmesi kolay hale gelmiştir. Bu sayede tüm yıl boyunca demir eksikliği olan kişilerin bu eksikliğine iyi gelecek bir besin olarak tüketilebilmektedir. Hergün 5-6 adet kullanılması tavsiye edilen miktardır.

Kilo Verme: Lif ve içerdiği glukoz sayesinde kuru incir, tokluk hissi verir. Aynı zamanda şeker isteğinizi azaltır. Ara öğünlerde düzenli yenildiği takdirde kilo vermeyi sağlar.

Göz Sağlığına Faydalıdır: Kuru incir, güneş altında kurutulduğundan antioksidan tepolar. Bu sayede sebzelerden daha çok göz sağlığına faydalı bir besin haline dönüşür. 55 yaş üstü gelişme ihtimali yüksek olan sarı nokta hastalığının oluşmasını engeller.

Demir Kaynağıdır: Günde 1 adet kuru incir, günlük demir ihtiyacınızın ortalama %1’ini karşılar.

Kabızlığı Giderir: İçerisinde bulunan lifler sayesinde aç karnına tüketildiğinde kabızlığa iyi gelir. Kuru incir arkasından su içilmesi, bu sorunun daha hızlı çözülmesini sağlar. Kuru incir taneleriyle birlikte yenmesi gereken bir kuruyemiştir. Sürekli kabızlık sorunu yaşayan birisi, bunu sürekli yapmalıdır.

Gribal Enfeksiyonu Giderir: İçindeki maddeler ve vitaminler, vücut direncini arttırır.

Kanseri Önler: Kuru incir, kanser hücreleri ile savaşıp, immun sistemini destekler. Badem ile tüketildiğinde ise sakinleştirir.

Tansiyona İyi Gelir: Potasyum, kalp sağlığına iyi gelir. Kuru incir içerisinde bolca potasyum bulunur. Bu sayede hem tansiyona hem de kalp sağlığına iyi gelir.

Diyabet Hastaları İçin Ara Öğün: İçerdiği glikoz sayesinde şeker hastaları için muhteşem bir ara öğündür. Fakat miktarını iyi ayarlamak gerekir.

Sivilce ve Akneleri Azaltır:  Su içerisinde 10 dakika kadar bekletip akne üzerine sürüldüğünde ve sonra yıkandığında  akneye iyi gelir ve yüzü parlatır.

Balgam Söktürücüdür: Meyan kökü ile birlikte tükendiğinde göğüs hastalığına iyi gelir.

Benzer Ürünler