Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru Kayısı
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru Kayısı
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru Kayısı
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Kuru Kayısı
Kuru Kayısı
Kuru Kayısı
Kuru Kayısı

Kuru Kayısı (204)

Fiyat : ₺119,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257492047

Kuru Kayısı

Kayısının güneşte kurutulması ile elde edilir. Gülgillerdendir. Sıcak ve ılık iklimi sever. Türkiye, kayısının en çok yetiştirildiği ülkelerdendir. Fakat dayanıklı bir ağaç olduğundan geniş bir coğrafyası vardır. Türkiye’de kayısı denince ilk akla gelen şehir Malatya’dır.

Ağacın boyu 5-6 metreyi bulabilir. Yaprakları kayısı meyvesine göre daha küçüktür. Yapraklanmadan önce çiçek açar. Çiçekleri beyaz renktedir. Kayısı meyvesi turuncu, üzeri tüylü, içerisinde bir tane iri çekirdeği olan meyvedir. İlkbaharda çiçek açan kayısı ağacı, haziran ayından sonra meyve vermeye başlar.

Kayısının kurutulmasına gün kurusu da denmektedir. İlk başta kayısılar dizilir ve bir kaç gün kurutulur. Daha sonra çekirdeklerinden teker teker ayrılır. Daha sonra uzun bir süre daha güneş altında kurutulur. Daha sonra kuru bir ortamda saklanır.

 

100 gramlık bir kayısı 241 kalori içerir. Toplam yağ miktarı yalnızca 0,5’tir. Bu da diyet için muhteşem bir kuruyemiş olduğunu anlamına gelir. Sodyum, potasyum, lif bulunur. A, C,D, B6 vitaminleri içerisinde en yoğun olan vitaminlerdir. Demir, kalsiyum ve magnezyum anlamında da zengindir. Bu besin değerleri sayesinde saymakla bitmeyen faydaları vardır.

 

Kuru Kayısının Faydaları (Yararları)

Kabızlığa İyi Gelir: En bilinen özelliği kabızlığa iyi gelmesidir. Lifli bir besindir. Aksamları 2 ya da 4 adet kuru kayısıyı 1 bardak suyun içerisine koyup sabah aç karnına taneleri ile birlikte tükettiğinizde kabızlık sorununu çözer.

Zayıflamada Yardımcıdır: Kayısı kurusunun içerisinde bolca lif bulunmasının diğer faydası ise, tok tutmasıdır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Ara öğünlerde 4-5 adet tüketilebilir.

Kemikleri Güçlendirir: B, A ve P vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir.

Sarı Nokta Hastalığına İyi Gelir: Düzenli kullanılan kuru kayısı, sarı nokta hastalığına sahip kişilere şifa niteliğindedir.

Kansızlığı Azaltır: Kan yapısını artırarak kan sayısının artmasını sağlar. Kansızlığa olan faydasını yalnızca düzenli kullandığınızda fark edebilirsiniz.

Ülsere İyi Gelir: Kuru kayısı, vitamin ve lifli yapısı ile, midede olan fazla uyu emer ve ülsere iyi gelir.

Beyin Sağlığına Destek Sağlar: İçindeki demir ve magnezyum sayesinde beyin sağlığı için iyileştirici role sahiptir. Fosfor sayesinde beyni güçlendirir. Özellikle çocukların zihinsel ve bedensel sağlığına yararlıdır.

Kansere Karşıdır: Kuru kayısının içinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde kansere karşı mücadele eder ve kansere yakalanma riskini düşürür.

Romatizma Hastalığına İyi Gelir: İçerisinde bulunan B vitamini, fosfor, çinko ve demir maddeleri romatizma hastalığına iyi gelen besinlerdir. Ağrıları da azaltır.

Kalp Sağlığını Korur: C vitamini ve likopen içerir. Bu sayede kalp krizi riskini azaltır ve kalbi korur.

Göz Problemlerini Minimize Eder: A, C ve E vitaminleri, göz için iyileştirici vitaminlerdir. Kuru kayısıda bulunan bu besinler, göz sağlığını korur, göz problemlerini en az seviyeye düşürür.

Göğüs Hastalıklarını Hafifletir: Kuru kayısı astım, tüberküloz ve bronşit hastalıklarını hafifletir. Nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Hamilelerin Sağlığı İçin Faydalıdır: Kayısının içerisindeki vitamin ve maddelerden dolayı hem anne hem de bebek sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Stres ve Yorgunluğu Alır: Magnezyum, potasyum ve içerdiği vitaminlerle kuru kayısı, stresi alır, yorgunluğa iyi gelir. Uykusuzluk probleminizi çözmenize yardımcı olur.

Diş Sağlığına İyi Gelir: Demir, çinko, amino asit içeren kuru kayısı, dişinizi güçlendirir.

Böbrek Sağlığına Faydalıdır: Kayısı kurusu, böbreklerde taş oluşumunun önüne geçer.

Cilt ve Deriye Faydalıdır: A vitamini ulundurması nedeniyle egzama hastalığına şifadır. Cildi güzelleştirir.

Saçlara Parlaklık Verir: Kadınların dış görünüşünün en önemli parçalarından biri de saçlardır. Saçlara bakmak bu yüzden çok önemlidir. Kuru kayısı da saçın daha sık, canlı ve parlak olmasını sağlar.

Şekeri Düzene Sokar: Doktor kontrolünde ve ölçüsünde alınan kuru kayısı, şekeri düzene sokar.

Benzer Ürünler