Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Medine Hurması
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Medine Hurması
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Medine Hurması
Medine Hurması
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Medine Hurması
Medine Hurması
Medine Hurması
Medine Hurması
Yaş YemişYaş YemişMahlas Gourmet
KURU MEYVEKURU MEYVEMahlas Gourmet

Medine Hurması (202)

İndirim Oranı : %14 İndirim
Fiyat : ₺139,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺119,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257492023

Hurma

Hurma palmiyegiller familyasındandır. Palmiye türü bir görünümü vardır. Tropikal ve çöl ikliminde yetişir. Su ve güneşi sever. Uzun bir ağaçtır ve geniş yaprağa sahiptir. Gövdesi pürüzlü ve narin bir ağaçtır.

Dünya çapında tüketilen ve bilinen besinlerin başında gelir.Özellikle anavatanı olan Arap Yarımadasından tüm dünyaya ihraç edilir. Dini bir değeri de vardır. Ramazan aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. İftar sofralarının baş tacı olan hurma sayesinde oruçta kaybedilen enerji daha hızlı ve sağlıklı şekilde alınır. İslam dininde ve Kuran-ı Kerim’de sıkça geçen hurmanın, hadis-i şeriflerde de birçok faydası anlatılmıştır.

Hurmanın faydaları saymakla bitmez. 100 gram hurmanın içerisinde 281 kalori bulunur. İçerisinde 2 mg sodyum, 656 mg potasyum ve 75 gram karbonhidrat bulunur. Aynı zamanda  antioksidan, lif ve 16 mineral barındırır.. Ayrıca zengin bir C, C1, B ve A vitamini kaynağıdır.

 

Hurma Faydaları (Yararları)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçerisinde bulunan mineraller ve flor sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Her türlü bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan hastalıkların riskini azaltır.

Kanserli Hücrelerle Savaşır: Hurma bağışıklık sistemini korumanın yanında radikallere ve kanser hücrelerine karşı savaşır. Kanser oluşumunun önüne geçer. Günde 7-14 adet hurma tüketmek doktorlar tarafından önerilen miktar aralığıdır. Kolon, rahim ve göğüs kanserlerine yakalanma riskini de azaltır.

DNA’yı yeniler: Hurmanın bir diğer en etkili faydası ise DNA’yı yenilemesidir.

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir: Yılın 12 ayında da tüketilebilen hurma, özellikle kış mevsiminde tüketildiğinde grip, üşütme ve soğuk algınlığına karşı bizi korur. Hurma tüketen kişilerde yapılan araştırmada kansere yakalanan insan sayısının tüketmeyene göre daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Vücudumuzu Temizler: Antioksidan içermesi ve yüksek besin değerine sahip olması sayesinde vücudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcıdır.

Kalbe Faydalıdır: Hurma düzenli tüketildiği takdirde kalbi korur, kalp krizi, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Felç geçirme riskini minimuma indirir.

Beyin Sağlığını Güçlendirir: Her mevsim tüketilen hurma, beyinden kaynaklı sağlık problemlerinin önüne geçer. Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa iyi gelir.

Diyabet ve Yüksek Tansiyona Faydalıdır: Çok eski çağlardan beri Arap yarımadasında diyabett ve yüksek tansiyon hastalarına tedavi amaçlı hurma yediriliyordu. Hurma yüksek tansiyonu düzenleyen bir etkiye sahiptir. Kendi başına glikozsuz bir tatlandırıcıdır.

Kan Şekerini Dengeler: Yenildikten sonra hemen vücuda dağılması sayesinde kan şekerini hemen dengeler. Vücut ısısını arttırır ve bütün organların şeker ihtiyacını karşılar.

Anemi Hastalığına Faydalıdır: Hurma içerisinde yüksek oranda demir bulunur.  Bu da hemoglobini dengeler. Hamilelik ve gelişmekte olan çocuklarda en çok ihtiyaç olan alyuvarların gelişimini sağlar.

Demir Eksikliğini Giderir: Günde 12-17 adet kullanılan hurma günlük demir ihtiyacını karşılar.

Karaciğere Faydaları: Hurmada bulunan B1 ve B2 vitaminleri karaciğeri güçlendirir ve sağlıklı  olarak işlevini yerine getirmesini sağlar.

Göz Sağlığına İyi Gelir: A vitami konusunda zengindir. Bu sayede göz sağlığını korur. Oluşabilecek göz hastalıklarının önüne geçer.

Kemikleri Güçlendirir: İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığına iyi gelir. Kemikleri güçlendirir ve kemik hastalıklarına karşı korur.

Sindirim Sistemini Düzenler: Lifli yapısıyla bağırsak ve sindirim sistemini sorunlarını giderir ve düzenler. Düzenli tüketildiğinde kabızlık ve bağırsak hastalıklarına karşı bizi korur.

Sinir Sistemini Rahatlatır: Magnezyum bulundurması sayesinde 7-8 adet tüketildiğinde sinir sistemini rahatlatır. Psikolojik rahatsızlıklarda yardımcı besindir. B6 vitamininin sinir ve sinir sistemini rahatlattığı bilinmektedir.

Cildimizi Korur: Hurma cildin yenilenmesini sağlar, cildi korur, ciltteki tahrişleri azaltır, yaşlanmayı geciktirir.

Benzer Ürünler