Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Çekirdeksiz Sarı Kuru Üzüm
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Çekirdeksiz Sarı Kuru Üzüm
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Çekirdeksiz Sarı Kuru Üzüm
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Çekirdeksiz Sarı Kuru Üzüm

Çekirdeksiz Sarı Kuru Üzüm (206)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺37,49(KDV Dahil)
İndirimli : ₺29,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257492061

Kuru Üzüm

Kuru üzüm, üzümün güneş altında kurutulmuş halidir. Asma denilen ağaçlarda yetişir. Salkım halinde bulunur. Odunsu dalları vardır. Yapraklarından sarma yapılır. Asma ağacının meyvesi olan üzüm, sulu taneler halindedir.

Siyah ve sarı türü vardır. Milattan önce beş bin yıl önceye dayanan geçmişi vardır. Çok soğuk havayı sevmez. Neredeyse on bin çeşit üzüm türü vardır. Anavatanı Avrupa ve Asya’dır. Ülkemizde en çok yetiştirilen sarı üzüm çeşitleri ise, sultani çekirdeksiz, çavuş üzümü, ak üzüm ve müşküledir.

 

Üzüm saklanması zor bir şeydir ve uzun süre saklayamayız. Bunun için meyveler genellikle kurutarak saklanır ve tüketilir. Saklanma aşamasında hava almayacak bir yerde saklamanız daha uzun süre ömrü olması anlamında yararlı olacaktır. Kurutulan meyvenin hacmi küçülür ve taşıması kolaylaşır. Kurutulan üzüm ayrıca kurutulmamış halinden daha farklı kullanım alanları doğurur. Üzümü kurutma işlemi farklı adımlardan geçer.

100 gramlık bir üzümün içerisinde 299 kalori içerir. Toplam yağ oranı 0,5 gramdır. A,C,D ve B6 vitamini bolca bulunur. Aynı zamanda sodyum, potasyum, protein, demir, diyet lifi, magnezyum gibi farklı besinlere sahiptir. Aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir.


Kuru Üzüm Faydaları (Yararları)

Hipertansiyonu Düşürür: Üzüm kan basıncını düzenler. Kan basıncının hızla artmasından meydana gelen hipertansiyonun bu sayede önüne geçer. Bunu sağlayan şey de potasyumdur. Günde 25 gram tüketmek yeterli olacaktır.

Vücudu Temizler: Kuru üzümü suda bekletip içmek, vücudu temizler. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve böbreğin temizlenmesini sağlar.

Kabızlığa İyi Gelir: İçerisinde bolca lif bulunan üzüm, bağırsak  hareketlerini hızlandırır ve kabız sorunu yaşayanların bu sorunu çözmelerini sağlar.

Doğal Vitamin Deposudur: A, B1, B2 niacin, C ve D vitaminini içerisinde bulundurur. Bu vitaminler vücudun neredeyse ihtiyaç duyduğu tüm vitaminlerdir.

Mineral Bakımından Zengindir: İçerisinde kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bolca bulunur. Yaş üzüme göre daha az su içerdiğinden minerali daha fazladır.

Bağırsakları Düzenler: Lif ve meyve asidi sayesinde mideye zarar vermeden bağırsak sisteminin ve böbreğin daha iyi çalışmasını sağlar.

İdeal Diyet Ara Öğünüdür: Kuru üzümde yağ ve protein miktarı azdır. Aynı zamanda diper faydaları göz önüne alındığında diyet listenizde mutlaka yer vermeniz gereken bir kuruyemiştir.

Kan Hücrelerinin Oluşmasını Sağlar: Yüksek bakır besin değerine sahiptir. Kan hücrelerinin artmasını sağlar ve bu da kansızlık sorununa fayda sağlar.

Kalsiyum Sağlar: Kalsiyum bakımından zengin olan kuru üzüm, kemiklerin güçlenmesini, dişlerin daha sağlam olmasını sağlar.

Tatlı Yeme İsteğini Keser: Tatlı yediğinizde bu tatlılar size yağ olarak geri döner. Fakat doğal şeker içeren kuru üzüm, sizin tatlı yeme istediğinizin önüne geçer. Az miktarda doğal şeker içeren kuru üzüm, yağ yapmaz.

Vücutta Olan Kötü Bakterilerin Atımını Sağlar: Antioksidan özelliği sayesinde düzenli tüketildiğinde vücudu temizler. Bu da vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Hasta olma riskini düşürür.

Gaz Kramplarını Önler: Kuru üzüm vücutta dolaşan gazın çıkmasına yardımcı olur ve gazın sebep olduğu kramp ağrılarını azaltır. Mide asidi miktarını dengeler.

Kötü Kolesterolü Düşürür: Günde 21 tane kuru üzüm, kolesterol hastalığına sahip kişiler için doktorlar tarafından önerilen miktardır.  Ara öğün ya da aç karnına şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Benzer Ürünler