Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Sarı Leblebi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Sarı Leblebi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Sarı Leblebi
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Sarı Leblebi

Sarı Leblebi (121)

İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺59,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺49,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491217

Sarı Leblebi

Leblebi dış kabuğu ayrılmış ve kavrulmuş nohuttur. Farklı ülkelere göre o ülkenin kültürüne has soslarla da yapılarak çeşitlendirilmiştir. En fazla kullanılan nohut türü kırmızı nohuttur. Özel fırınlarda kavrulur ve 3 kez ısıtma işlemi yapılır. Isıtma işlemi yapılan nohut, bir süre kurutulur ve tekrar ıslatılır. Daha sonra tavada ısıtılarak kabuğundan ayırma işlemi yapılır. Bu işlemler neredeyse 23 günü bulabilir.

 

Türkiye’de ilk leblebi üretimi Çorum’da başlamıştır.7000 yıllık bir tarihi vardır. Farklı leblebi türlerinin çoğunu Çorum’da bulmak mümkündür. Yapım olarak ustalaşam bu il, leblebi ismiyle birlikte anılır hale gelmiştir. Ege bölgesinde ise beyaz nohuttan yapılan leblebiler daha çok tercih edilir. Bu leblebilere sakız leblebisi denmektedir. Dünyada ise en çok Orta Doğu’da yaygın olarak yenilir. Ülke olarak ise, Pakistan, İran ve Hindistan’da bolca tüketilir. Bir çeşit kuruyemiş olan leblebi, farklı şekillerde yapılarak farklı türlerde isimleriyle anılmaktadır.

 

Türkiye’de en çok tuzlu leblebiler tercih edilir. En çok bilinen leblebi türü, sarı ve beyaz leblebilerdir. Şekerli leblebi, çıtır leblebi, kıtır leblebi, kırık leblebi, çifte kavrulmuş leblebi, çikolatalı leblebi hatta haşhaşlı leblebi gibi çok sayıda çeşitlerini de görmek mümkündür. Kırık leblebiler, işlem sırasında ayrılan nohutlardan yapılır. Biraz daha fazla kavrulmuş leblebiler ise, çifte kavrulmuş leblebi olarak raflarda yerini alır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine bile konu olmuştur.

 

Sarı Leblebi Faydaları (Yararları)

     Zayıflatır: Diğer kuruyemişlere göre kalorisi çok daha az ve karbonhidrat miktarı düşüktür. Aynı zamanda tokluk hissi verdiğinden zayıflamayı sağlar. Bir avuç leblebi tüketimi önerilen miktardır.

     Sindirimi Kolaylaştırır: İçerisinde yağ oranı düşüktür. Lif kaynağıdır. Bu yüzden bağırsakları düzenler ve sindirimi destekler.

     Kalsiyum Kaynağıdır: İçerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur ve günlük kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılar.

     Magnezyum ve Potasyum Eksikliğini Giderir: Doğal bir yiyecek olan leblebi, herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan magnezyum ve potasyum eksikliğini giderir.

     Kırışıklıkları Giderir: Lapa halinde cilde sürülmesi halinde gözle görülür şekilde kırışıklıkları azaltır.

     Cildi İyileştirir: Leblebi içerisinde bulunan besinler, cildi iyileştirir ve parlaklık vermeyi sağlar. Cilde ışıltı verir.

     Saç Dökülmesine İyi Gelir: Saç diplerini güçlendirir ve saç dökülmesi sorunu yaşayanların mutlaka tüketmesi gereken bir kuruyemiş türüdür.

     Kalp Krizi ve Felç Riskini En Aza İndirir: Antioksidan,ateroskleroz ve vitaminleri sayesinde kalp damarlarını iyileştirir ve kalp krizi riskini azaltır.

     Kolesterolü Dengeler: Kuruyemişler kötü kolesterolü düşüren ve kolesterolü düzenler. Leblebi de bunlardan birisidir. Günde 2 fincana kadar leblebi tüketebilirsiniz.

     Gastrit Hastalığına İyi Gelir: Leblebi mide asidini düşürür ve bu nedenle mide asidinden doğan reflü gibi hastalıkların verdiği belirtileri en aza indirir.

     Gaz Sancılarına İyi Gelir: Mide asidini düşüren leblebi aynı zamanda gazdan dolayı meydana gelen ani sancıları da hafifletir.

     A, C ve E Vitamini Sağlar: Leblebi içerisinde A, C ve E vitaminini yoğun şekilde barındırır.

     Bağışıklığı Güçlendirir: İçerisinde bulunan E vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

     Uyku Düzenini Sağlar: Amino asit, serotonin ve triptofan sayesinde uyku sorunu yaşayanların bu sorununu düzenler.

     Meme Kanseri: Leblebi, minerallerin bol olduğu bir kuruyemiştir. Bu sayede meme kanserinin oluşmasını engeller. Kadın hastalıklarına iyi gelir.

     Diyabet Hastalığına Şifadır: Sindirimi sağlar ve kan şekerini düzenler. Normal insülini sağlar.

     Kemikleri Güçlendirir: Fosfor, demir, çinko ve bakır bulunan leblebi, kemiklerin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

     Genetik Bozuklukları Önler: Özellikle hamilelik sırasında alınan leblebi, içerisindeki folat besini sayesinde genetik bozuklukları önlemeye yardımcı olur. 

Benzer Ürünler