Türk LokumuTürk LokumuMahlas Gourmet
Türk LokumuTürk LokumuMahlas Gourmet
Türk LokumuTürk LokumuMahlas Gourmet

Türk Lokumu Palace Mix (400)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺24,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺19,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257494003

Türk Lokum

Anavatanı Anadoludur. 17. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yayılmıştır. İkinci Abdulhamit döneminde günümüzdeki anlamın dışında, beğenilen kadınlara beğendiğini belli etmek amacıyla verilirdi. Şimdi ise özellikle Türk kahvesinin yanında ikram edilir. 90’lı yıllarda ise özellikle ‘kıstırma’ şeklinde, bisküvi arasına sıkıştırarak tüketilirdi. Günümüzde özellikle kahve yanında kullanımı yaygındır. Bayram ya da özel davetlerde de ikram edilir. Tüm dünyada Türk lokumu ün salmıştır. Turistlerin ülkelerine giderken götürdüğü şeylerden biri haline dönüşmüştür. Osmanlıcada rahat ul-hulküm adı ile bilinir. Bunun adı boğaz rahatlatandır. İlk zamanlar bal, pekmez ve un ile yapılırken daha sonra şeker ve nişasta ile hazırlanmıştır. Avrupa’da ise 18. yy’da aristokratların çok sevip ülkelerine gidilmesiyle yayılmıştır. Ünlü ressam Pablo Picasso'nun resim öncesinde lokum yediği söylenir. Hatta Napolyon’un da lokum yediği hatta en sevdiği lokumun antep fıstıklı olanı olduğu anlatılır. Bir çok çeşidi vardır. Jel şeklinde olan lokumlarda ise genelde gül suyu gibi doğal maddeler bulunur. Genellikle küp şeklindedir ve tercihe göre hindistan cevizi ya da pudra şekerine bulanır. Kavrulma türüne göre çifte kavrulmuş, az kavrulmuş gibi lokum türleri vardır. Türk halkına Osmanlının mirasıdır.

1 adet lokumun içerisinde 8.04 kalori bulunur. Protein miktarı 0,01 gram, yağ miktarı ise 0,02 gramdır. İçerisinde potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. Kolesterol bulunmaz.

 

Türk Lokumunun Faydaları

Enerj Verir: İçerisinde şeker bulunmasından dolayı enerji verir. Belki de Picasso'nun resim çizmeye başlamadan önce lokum yemesinin nedeni budur.

Boğaz Ağrılarına İyi Gelir: Lokum, boğazda hissedilen yanma hissine, ağrıya ve acıya iyi gelir. Tahrişi azaltır. Boğazı rahatlatır.

Mide Ağrısını Azaltır: İçerisinde bulunan karbonhidrat ve şeker sayesinde midede hissedilen ağrıyı keser. Mideyi rahatlatır. Fazla tüketildiğinde mide ağrısını arttırabilir ya da midede ağrı oluşturulabilir. Bu nedenle lokum alınırken güvenilir firmalardan alınmalıdır. Fazlaya kaçmadan tüketilmelidir.

Böbrek Hastalıklarında: Proteinli bir besin olan lokum, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırıcı bir özelliğe sahiptir.  Bundan dolayı Türk lokumunun böbrek hastalarının tüketmesi önerilir. Vücutta ürik asit gibi atık madde üretilir. Bu madde de böbrek sayesinde idrarla dışarı atılır. Lokum bu sürece destek olur. Özellikle vanilya ve kakaolu lokum böbrek rahatsızlığına olan katkısı ile ün salmıştır.

Şeker Hastalığında Kullanılır: Kan şekerini hızlı ve sağlıklı şekilde yükseltir. 1 adet lokum kan şekerini düzene sokar.

Cilt Problemlerine İyi Gelir: Vücutta çıkan yara ve çıbanlarda, dolama denilen cilt hastalıklarında kullanılır. Lokum bu bölgeye konularak sarılır.

Kas Oluşumunda Faydalıdır: Lokum karbonhidrat barındırır. Kırmızı et gibi protein barındırır. Sanıldığının aksine yararlı bir besindir. Vücuttaki yağın kasa çevrilmesine yardımcı olur. Kasları güçlendirir.

Kolesterole Zararı Yoktur: Günde 3 taneye kadar kullanılması durumunda kolesterolü etkilemez. 

Benzer Ürünler