Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Tuzlu Fıstık
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Tuzlu Fıstık
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Tuzlu Fıstık
Mahlas Gourmet-KURUYEMİŞ-Tuzlu Fıstık

Tuzlu Fıstık (106)

İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺54,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺44,99(KDV Dahil)
Barkod : 8682257491064

Yer Fıstığı (Tuzlu Yer Fıstığı)

Baklagiller familyasından olup Türkiye’nin  her bölgesinde yetiştirilir. Meyvesini yer altında verdiğinden, bu isimle anılır. Yazlık ve tek seferlik bir meyvedir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde daha sık yetiştirilir. Yazı ve sıcak iklimi sever. Toprak sıcaklığı minimum 15 derece olmalıdır. Kireçli toprağı sevmez. Nisan ayı gidi ekilir. Bunun nedeni ise toprak sıcaklığının ısınmasının beklemesidir. Sarı renkte çiçekler açar. Boyu 20-40 cm civarında ve otsu bir bitkidir. Bitkinin gövde kısmı tüylüdür ve yayvan bir yapıya sahiptir.  Dünyada ise en fazla Brezilya’da yetiştirilir.  Çiçekler solduktan sonra toprağa düşer ve orada tekrar olgunlaşır. %48’i yağdır. %28’lik kısmı ise protein besinini içerir. 32 tane çeşidi vardir. 100 gram yer fıstığı 567 kaloridir. 49 gram yağ, 18 mg sodyum, 705 mg potasyum, 16 gram karbonhidrat içerir. Demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir.

 

(Tuzlu Fıstık) Yer Fıstığının Faydaları (Yararları)

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Sindirim sistemine ve özellikle kansere faydalıdır.

Mide Kanserine İyi Gelir:  İçindeki maddelerden dolayı mide kanserine yakalanma oranını düşürür. Midedeki fazla su, asit ve  ülser gibi hastalıklara iyi gelir.

Sinir Hastalıklarında Kullanılır: Yer Fıstığının içerdiği polifenolik asitler sinir sistemini yatıştırır. Bunun yanında viral,fungal enfeksiyonlarını engeller.Alzheimer hastalığına da yardımcı etkisi vardir.

Safra Taşlarına İyi Gelir: Düzenli olarak haftada 2 kere tüketilen fıstık yada fıstık ezmesi taş oluşumunu engeller.

Deri Hastalıklarına İyi Gelir: Fıstık güçlü bir antioksidan olduğu için iç organlardan kaynaklı deri hastalıklarını en aza indirir.

Depresyona Karşıdır: Fıstık triptofan içermektedir.Triptofan düşük serotonin seviyesini yükselterek depresyona yol açan etkileri ortadan kaldırır.

Fertiliteye Yardımcı Olur: Gebelik öncesi veya esnasında tüketimi folik asiti %70 azaltır. Böylece dinlenmeye yardımcı olur.Düşük riskini azaltır.

Organlarımıza Faydalıdır: Vitamin ve mineral deposu olan yer fıstığı B6 B9 vitaminlerinin yanında pantotenik asit içerir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır manganez, demir, selenyum ve çinko yer fıstığının minerallerinden bazıları olup, organlarımızın sağlığı açısından hayati bir önem taşır.

Kan Şekerini Dengeler: Yer Fıstığının içerdiği besinler yağlar ve karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

İnme Riskini En Aza İndirir:  Yer fıstığı başta olmak üzere diğer çeşitlerinde de resveratrol nitrik oksit üretimini artırır. Kalp atışlarını dengeler bundan dolayı kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Gelişime Faydalıdır: Yer fıstığı içindeki amino asitlerden dolayı sağlıklı büyüme ve vücut gelişimine faydalıdır.

Radikallere Karşıdır: Yer fıstığı haşlanarak yenildiğinde içerdiği antioksidanlar daha etkili hale gelir. Radikallerin etkisini kırarak genel sağlığımıza faydalıdır .

Enerji Deposudur : Yer fıstığı içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidan özelliği sayesinde güçlü bir enerji kaynağıdır.

Cildi Güzelleştirir: Yer fıstığı içindeki E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir ve gençleştirir. Fıstık ayrıca sedef, egzama ve deri hastalıklarına faydalı kuruyemiş çeşididir.

Beyin Hücrelerini Korur: Yer Fıstığının içindeki vitaminler,mineraller sayesinde beyin hücrelerini korur, hafızayı güçlendirir.Yer fıstığı oksitlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Saçlarımızı Ve Derimizi Korur:  Yer fıstığı E vitamininden dolayı zararlı güneş ışınlarından cildimizi ve derimizi korur.Yüze sürüldüğünde ölü derileri temizler. Omega 3 sayesinde saçların dökülmesini engeller.

Kolon Kanserine Karşıdır: Yer fıstığı özellikle kolon kanserini, en aza indirebilir. Haftada iki kaşık fıstık ezmesi yada yer fıstığı yemek kolon kanserini %27 ile %58 oranında azaltır.

Cinsel Gücü Artırır: Cinsel gücü artırır ve düzene sokar.

Kemikleri Güçlendirir: İçindeki maddeler ve vitaminler sayesinde kemik gelişimine faydalı olan yer fıstığı aynı zamanda  kemikleri güçlendirir.

Kolesterole Karşıdır: Kolesterol seviyesini düzenli aralıklarla kullanılması halinde kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalı bir kuruyemiştir.

Benzer Ürünler