Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Yaban Mersini
Mahlas Gourmet-KURU MEYVE-Yaban Mersini
Yaş YemişYaş YemişMahlas Gourmet
KURU MEYVEKURU MEYVEMahlas Gourmet

Yaban Mersini (210)

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺99,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺79,99(KDV Dahil)

Yaban Mersini

Fundagiller familyasından olan yaban mersini, ayı üzümü olarakta bilinir. Görünüşü ile üzümü andırır. Mor renkte, dolgun bir meyvedir. Yaz aylarında pembemsi çiçekler açar. Güney Yarım kürede göremeyeceğiniz bu bitki, ılıman iklimi sever. Yüksek yerlerde, serin ve dağlık alanlarda bulunur. Yetiştirilmesi zor olduğundan genelde yabani olarak yetişir. Tarla diplerinde, ormanlarda, dere boylarında bolca bulunur. Kuzey Amerika ve Batı Asya’dan gelmiştir.  Anavatanı Kuzey Yarım küredir.Türkiye’de ise genellikle Kuzey Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yetişir. Fakat her bölgede yaban mersini ağaçlarına rastlamak mümkündür.  Halk ağzında keçiyemişi, güvem, sağlık meyvesi gibi adlarla da bilinir.

Diz boyuna kadar uzunluğu vardır. Bu da yaklaşık 20-30 santim uzunluğuna denk gelir. Dikenli, dallı ve odunsu bir bitkidir. Yaban mersini bazı bölgelerde 2 metreye kadar uzayabilir.

Hasat zamanları Ağustos ayının ilk hastasıdır. Bu zamanda toplanan yaban mersininin daha çok verim vereceğine inanılır.

16. yüzyıldan günümüze kadar halen kullanılmaktadır. Doğrudan yenmenin yanı sıra reçel, şarap,salata, sirke, çay, pasta, likör gibi yiyecek ya da içeceklerde de kullanılır. Aynı zamanda yaban mersini dalları da kurutularak çay olarak kullanılmaktadır. Pektin, tanen, şeker ve doğal boya maddesi içerir. Bu özelliğiyle yaban mersini, sanayide de kullanılır. İnsan vücuduna sağladığı faydalarıyla birçok araştırmaya konu olmuştur.

 

Yaban Mersini Faydaları (Yararları)

     Hipertansiyon Oluşumunu Önler: Yaban mersini içerisinde antosiyanin pigmenti bulunur. Bu da hipertansiyon oluşumunu engeller. Bir araştırmaya göre haftada bir çay bardağından biraz fazla yaban mersini tüketen kişilerin, yemeyenlere kıyasla %10 daha az hipertansiyon hastalığına yakalandığı belirlenmiş.

     Beyin Fonksiyonlarıni İyileştirir: Düzenli yaban mersini tüketildiğinde, hafıza güçlenir. Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

     Yumurtalık Kanserini Engeller: İçerisinde bulunan pterostilben maddesi kolon ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini minimuma indirir. Düzenli yaban mersini kullananların yumurtalık kanserine yakalanma risk %34 oranında azalmaktadır.

     İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir: Mesane duvarına yakışan ve enfeksiyona neden olan kötü bakterilerin oluşmasına engel olur. İdrar PH’ını değiştirerek kötü bakterilerin oluşabileceği ortamı engeller.

     C Vitamini Deposudur: 1 bardak yaban mersini, günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılar. Haftada 3 kere tüketilebilir.

     Kötü Kolesterol ile Savaşır: Yüksek lif bulunduran yaban mersini, kalp krizi oluşum riskini %32’ye kadar azaltır.

     Göz Sağlığı İçin Faydalıdır: Göz için gerekli olan tüm besin öğelerini içerisinde barındırır ve göz sağlığını iyileştirir.

     Doğal Antidepresandır: Sinir sistemini rahatlatır ve depresyon gibi durumlara iyi gelir. Yaban mersini, doğal antidepresan özelliği ile de bilinir.

     Regl Dönemi Dostudur: Regl sancılarını azaltır ve düzene sokmaya yardımcı olur.

     Kanı Temizler: Özellikle taze olarak tüketildiğinde kanı temizleme görevi görür. Düzenli olarak kullandığınızda faydasını fark edebilirsiniz.

     Diyet Listesinin Olmazsa Olmazıdır: 100 gramlık (ortalama 1 fincan) bir yaban mersininin içerisinde ortalama 57 kalori bulunur. İdrar yollarını temizleyen bu bitki, diyet listesinde mutlaka olması gereken yararlı besinlerdendir.

     Antioksidandır: Antioksidan özelliği boldur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda beyin gelişimi için çocuklarda kullanılması önerilen bir besindir.

     Diyabet: Özellikle 2. tip diyabet hastaları için ilaç niteliğinde bir şifalı bitkidir.

     İshal: Özellikle çocuklarda ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Bu kullanım 2. dünya savaşından günümüze kadar gelmiş bir buluş niteliğindedir.

Benzer Ürünler